nadpis: novinky

  
  P o z e m n í  d i g i t á l n í  v y s í l á n í  DVB-T2:
V Praze a celé ČR lze v současné době přijímat pozemní digitální vysílání už jen v novém standardu DVB-T2.
Pokud máte za anténou zapojen širokopásmový zesilovač, doporučuji před něj zařadit filtr LTE.
U větších společných antén se používají jen soupravy selektivních zesilovačů nebo programovatelné zesilovače, které se musí vždy při změně vysílacího kanálu přeladit.

Pokud máte nastavenou automatickou aktualizaci programů (v menu televizoru), naladí se vám programy v DVB-T2 automaticky. Pokud ne, zkuste použít automatické ladění.
V případě, že se vám požadovaný program nenaladí, zkuste ještě prohledat příslušný kanál (viz níže) ručním laděním.
Parametry vysílání pro ruční naladění naleznete např na:
www.digitalnitelevize.cz/vysilace/region-praha   nebo lépe na: www.ukwtv.de/cms/sendertabelle
Jestliže se vám nepodařilo program naladit, obraťte se na mne, bude pravděpodobně potřeba odborný zásah na anténě.

Kromě základních vysílačů Cukrák a Žižkov jsou v Praze vysílače na Ládví, na Strahově, na Novodvorské a další. Parametry pro naladění viz výše ...
Vysílač na ÚTB v Olšanské ul. byl koncem září 2022 vypnut. Pro kvalitní signál je potřeba použít vhodnou (venkovní) anténu a respektovat polarizaci.
Dříve používané "pokojové antény" se zesilovačem jsou v Praze dnes už prakticky nepoužitelné. Systém DVB-T2 je totiž poněkud náročnější na kvalitu sugnálu a dalším důvodem je nárůst rušení zejména od vysílačů LTE.
Zejména při příjmu programů ČT (na kanále 26) jsou s "pokojovou anténou" problémy, v jednofrekvenční síti se signály z různých vysílačů navzájem ruší. Zde pomůže jen směrová anténa, byť třeba položená v pokoji na skříni.
V bytových domech je nejvhodnějším řešením společná televizní anténa - STA. Kvalitní anténa umístěná na stožáru na střeše a výkonný programovatelný zesilovač s filtry LTE zajistí kvalitní signál pro všechny účastníky v domě.
  
*
  M á t e  l i  p r o b l é m  s  p ř í j m e m  d i g i t á l n í h o  v y s í l á n í ,
  ( instalací antény, televizoru nebo settopboxu či propojením přístrojů )  o b r a ť t e  s e  n a  m n e !

*
Dodám a nainstaluji vám vhodnou anténu (případně upravím vaši stávající anténu a rozvody signálu).
Nainstaluji vám nový televizor (včetně např. zavěšení na zeď a propojení s dalšími přístroji) nebo settopbox.
Provádím opravy a rekonstrukce společných televizních antén.


  S a t e l i t n í  d i g i t á l n í  v y s í l á n í  DVB-S2:
Přes satelit vysílá mnoho zahraničních programů, které lze u nás přijímat bezplatně. České programy nabízí několik provozovatelů satelitního vysílání. Pokud chcete platit za programy, které jsou volně dostupné v pozemním vysílání, přehledné informace získáte na: www.parabola.cz/cz-sk
Když si připlatíte, získáte i něco navíc. Rozdíly jsou v programové nabídce, cenách i přístupu jednotlivých provozovatelů k zákazníkům.
  *  

Jednotliví poskytovatelé se často mění, stejně jako programová nabídka. Hledejte na internetu...
Provádím montáže satelitních kompletů. Vyberte si službu, uzavřete smlouvu a zajistěte si přijímací zařízení.
Pokud si objednáte a necháte poslat montážní sadu pro samoinstalaci, samotnou instalaci můžete nechat na mně. Nebo po domluvě zajistím a dodám vše potřebné.
  *  

Jednou satelitní anténou lze realizovat příjem z jedné nebo více družic a signál použít pro jeden nebo více přijímačů.
Před montáží satelitní antény je třeba určit místo s přímou viditelností na konkrétní družici, kam může být satelitní anténa namontována.


montáž sta
malá sta
programovatelný zesilovač
monoskop (elektronický zkušební obrazec)
monoskop (elektronický zkušební obrazec)
televizní kontrolní obrazec 16:9
zkušební obrazec pro projektor DiY


  D i g i t á l n í  r o z h l a s o v é  v y s í l á n í DAB:
Digitalizace nastupuje i v rozhlasovém vysílání.
V ČR několik společností už vysílá desítky programůve standardu DAB+. Pokud kupujete nový rozhlasový přijímač, určitě nezapomeňte na digitální vysílání..
Úplnný přechod na DAB+ a vypnutí vysílání v pásmu FM se chystlo po roce 2025. Malé přenosné přijímače s pásmem DAB+ (a většinou ještě i se starým dobrým FM) se u nás dají koupit už v cenách od cca 700,-Kč. Za kvalitní tuner do domácí sestavy dáte cca 7000,-Kč nebo více.
Přijímače pro příjem DAB/DAB+ v ČR musí být vybaveny tunerem pro III. pásmo (174-240MHz). Více informací najdete na internetu.

A pokud potřebujete anténu, obraťte se na mne!


  Ch c e t e   s i  k o u p i t   n o v ý   t e l e v i z o r ?
Nabídka na trhu je opravdu velmi vysoká. Při výběru zvažte všechny svoje potřeby a nabízené možnosti, novou televizi si asi nekupujete každý rok.
Na televizorech v obchodě vidíte zpravidla obraz v ultravysokém rozlišení (UHD, 4k nebo 8k). Výjimečně z antény, televizor si pak rozlišení "dopočítá".
Nejdůležitějšími parametry televizorů jsou zejména uhlopříčka displeje, nativní rozlišení, jas, kontrast a rychlost odezvy.
Důležité je také vybavení televizoru tunery pro pozemní (DVB-T2), kabelové (DVB-C) a satelitní (DVB-S2) vysílání.
Standardní televizory už zpracují i signál ze satelitu DVB-S2 a mají slot pro dekódovací modul, takže nepotřebujete klasický satelitní přijímač (a další dálkové ovládání).
Velmi důležité je vybavení konektory pro připojení externích zařízení. Konektor HDMI se hodí např. pro připojení Blu-Ray přehrávače nebo DVD.
Přes USB připojíte "flešku" (s fotkami a videem z dovolené) a/nebo harddisk (HDD) pro nahrávání pořadů přímo z televize.
Audiosystém připojíte nejlépe přes optický výstup zvuku SPDIF, stejně jako sluchátka, nezávisle na nastavení reproduktoru tv.
(Budete možná potřebovat přikoupit převodník SPDIF na audio s konektorem pro vaše sluchátka či audiosystém)
Lze samozřejmě použít rovnou konektor pro sluchátka na televizoru, ale v tom případě zcela odpojíte reproduktor televize.
Moderní chytré televizory disponují i konektivitou do sítě internet, což umožňuje přehrávat obsah šířený po síti pomocí k tomu určených speciálních aplikací.
Tyto televizory umožňují (po připojení k internetu kabelem nebo přes WiFi) používat HbbTV, (hybridní vysílání, "červené tlačítko"), což pokládám za největší přínos a zdokonalení televizní zábavy v posledních letech. Pomocí červeného tlačítka si můžete na svém televizoru pustit téměř cokoliv (z rozsáhlých archivů jednotlivých televizních společností), kdykoliv a bez dalších finančních nákladů.
Co se týče spotřeby elektrické energie, myslím že dnes už není co řešit, všechny televizory mají optimalizovanou nízkou spotřebu.
Před nákupem nové televize pečlivě zvažte svoje nároky a možnosti, vemte v úvahu výše uvedené informace a porozhlédněte se po internetu.  Šťastnou volbu!!!

vše o upscalinguAVmaniadigizonetechnetHDTVblog
  
 M á t e  v y b r á n o,  n a k o u p e n o  a  n e v í t e  s i  r a d y  s  i n s t a l a c í ?
Obraťte se na mne, rád vám pomohu s instalací antény i televizoru, naladěním programů a propojením s ostatními přístroji.

Hbbtv logo
montážník v akci ověření DVB-T2


  *  aktualizováno: leden 2023